23 Ağustos 2012 Perşembe

İntihar Etmiş Bir Taşra Berberinin Şiir Kitabı ve Önsözü


Değerli Arkadaşlar,

   Tanıyanlar biliyordur. Ben Batman’da ilkokul öğretmenliği yapıyorum. Aynı zamanda imzalı kitap koleksiyoncusuyum. Batman’ımızda tek bir sahaf var, küçücük bir dükkân. Sahibi dostumdur sağ olsun. Bu senenin ocak ya da şubat ayındaydı yanlış hatırlamıyorsam. "Polat, bir ara dükkâna uğrayıver, ilgini çekeceğini düşündüğüm bir dosya elime geçti." diye telefon açtı. Kâğıt toplayıcı bir çocuğun getirdiği evrakların içinde bulmuş. Hani şu bildiğimiz mavi plastik telli dosyalar var ya onlardan. Beş liraya satın aldım şair Adem Yoksun'un "Şiir Kitabım ve Önsözü" adını verdiği bu dosyasını.

   Yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgilere göre Adem Yoksun bir taşra kasabasında berberlik yapan, bekar, takıntılı bir şiir heveslisiymiş. Birçok yerel gazetede de ürünlerine yer vermiş. Otuzlu yaşlarının son dönemlerindeki bu ilginç şahsiyet, ne yazık ki, 2010 yılında belirlenemeyen bir nedenle kendi yaşamına son vermiş. Ruhu şad olsun.

   Berberlik mesleğini icra etmiş olan Adem Yoksun'un dosyasında 45 tane şiir var. Ancak asıl ilginç olan, dosyasının başında şairimizin yazdığı ve şiir kitabında önsöz olarak yer vermeyi planladığı 70 sayfalık monolog tarzındaki metin. Yer yer bir manifesto hüviyeti sergileyen, Adem Yoksun'un genelde insanlar, özelde şiir dünyası hakkındaki düşüncelerini paylaştığı ve ayrıca savunduğu poetik argümanları açıkladığı bu metnini ve şiirlerini geçtiğimiz günlerde saygın bir yayıncımızla paylaşmıştım. Eksik olmasın, onun da epeyce ilgisini çekti bu tuhaf dosya.

   "Şiir Kitabım ve Önsözü" adlı bu çalışmayı "İntihar Etmiş Bir Taşra Berberinin Şiir Kitabı ve Önsözü" adı altında kitaplaştırmayı planlıyoruz. Telif hususundaki hukuksal prosedür tamamlanabilirse bir-iki ay içinde Adem Yoksun'un bu eşsiz çalışması geç de olsa raflardaki yerini alarak okurlarla buluşabilecek.

   POLAT ONAT

5 yorum:

 1. Oldukça meraklandım, güzel bir çalışma olacak. kolay gelsin

  YanıtlaSil
 2. cok ilginc bir hikaye merakla projenin devamini bekliyorum... Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 3. Gerçekten çok ilgimi çekti. Kitabın basılmasını merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil
 4. O berbere yazık ,nasıl bir sebep insanın kendi canına kıydırabilir.Şiirlerinde ki genel havayı merak ediyorum.
  Ama ,yinede onun kendi elinin yüreğinin gectiği cümleleri kitaplasmış haliyle görmesını isterdim,isterdik.
  BEKLIYORUZ...

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler hocam,
  Haber konusu oldu...
  http://defterk.com/haber_detay.asp?haberID=4214

  YanıtlaSil