12 Mart 2012 Pazartesi

YKY Şiir Yıllığı'nın Vedası (Polat Onat)


YKY ŞİİR YILLIĞI'NIN VEDASI
            
   Son altı yıldır (2006 – 2011) Baki Asiltürk’ün hazırladığı, her şubat ayında geleneksel olarak Kitap-lık Dergisi’nin eki olarak okurlara armağan edilen YKY Şiir Yıllığı’nın sonuncusu geçtiğimiz ay yayımlandı. Çıktığı her senenin ilk aylarında şiirin bütün gündemini oluşturan yıllıkların aldığı bazen olumlu ama çoğunlukla olumsuz tepkiler gittikçe dozunu artırmıştı. Şairlerin poetik yönelimler çerçevesinden değil de yıllıklar üzerinden tartışmalar yaşaması ve bu durumun neredeyse karşılıklı husumete dek uzanması da açıkçası Türk şiirine önemli ve kalıcı katkılar sunmuyordu.

   Baki Asiltürk akademisyen titizliğine şair duyarlığını da ekleyerek yine oldukça kapsamlı ve güçlü bir çalışma ortaya koymuş. Böylesine önemli belgelik niteliği taşıyan eserlerin tüm şiir coğrafyasını kuşbakışı gözlemlemesi sanıldığı kadar kolay olmasagerek. Asiltürk’ün Önsöz’üyle açılan kitapta en yaşlısı 1932, en genci 1991 doğumlu olan 156 şairin 2011 yılı içinde dolaşıma sunduğu şiirlere yer verilmiş. Seçilen şiirlerin ardından 26 sayfa boyunca, şiirin genel durumu, olaylar, tartışmalar, kitaplar, dergiler ve ölümlere değinilerek özet bir döküm ortaya konmuş. Edebiyat tarihçilerinin işini önemli ölçüde kolaylaştıracağını tahmin ettiğim alfabetik dizin halindeki dergilerdeki poetik yazılar ve söyleşiler listesi ise yine unutulmamış. Şiirimizin çoğu renklerini geniş bir skalada gösteren, farklı yönelimleri cesurca imleyen 347 sayfalık bu kapsamlı yıllık Kitap-lık Dergisi’nin eki halinde okurlara ulaştı.

   Her birinin kendi konumundan ve açısından, farklı objektiflerle şiirin fotoğrafını çekmeye çalışması yıllıkların en temel özelliğidir kanısındayım. Bu işin duayeni rahmetli Mehmet H. Doğan’ın ardından Veysel Çolak, Mustafa Fırat, Hakan Arslanbenzer, Mustafa Aydoğan, Şeref Bilsel ile Cenk Gündoğdu sanat ve hayata bakışlarının yansımalarını, çıkardıkları yıllıklardaki sunuş yazılarıyla ve tercih ettikleri şiirlerle edebiyat ortamıyla paylaştılar. Nasıl edebiyat dergileri arasında içten içe bir rekabet söz konusuysa, son senelerde sayısı artarak yayımlanan şiir yıllıkları için de benzer bir durum ister istemez ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Papirüs Dergisi’nin eki olarak verilen Mustafa Ergin Kılıç’ın hazırladığı “Şimşir Ağacı 2011” yıllığı da raflarda yerini aldı. Önümüzdeki süreçte ise büyük olasılıkla yukarıda ismini andığım şairlerin yıllıklarını da okuma imkânına kavuşacağız. Siz ne derseniz deyin, yıl içinde yayımlanan onca dergi içinde takip edemediğimiz kimi edebiyat dergilerinden haberdar olabilmeye, tadımlık da olsa seçilen ilgi çekici, güçlü şiirleri okuyabilmeye, dikkatimizden kaçan bazı edebiyat olaylarını hatırlayabilmeye, ıskaladığımız farklı şiir kitaplarını anımsamaya ve tekrar gündeme almaya vesile olabilen şiir yıllıkları birçok önemli fonksiyonu bir arada yüklenmiş konumdalar.
           
   Kitap-lık Dergisi büyük ihtimalle yıllık tartışmalarının kısırlığından, yavanlığından ve yıpratıcılığından kurtulmak amacıyla YKY Şiir Yıllığı’nı son kez piyasaya sundu ve bu serüveni noktalayıp başka armağan kitaplarla okura sürpriz yapma niyeti taşıdığını duyurdu. Bu iyi mi oldu, yoksa önümüzdeki yıllarda YKY Şiir Yıllığı’nın eksikliğini hissedecek miyiz dersiniz? Doğal olarak herkesin cevabı farklı. Bu gelişmeye üzülenler de var, sevinenler de. Ancak sorduğum soruya eğer bir müddet sabredebilirsek, şüphesiz en tarafsız eleştirmen olan zaman, en doğru yanıtı verecek.

POLAT ONAT
Taraf Gazetesi, Kitap Eki, Mart 2012
Sayı: 14   Sayfa: 30  

4 yorum:

 1. Thank you for following me :)
  Great post !

  http://bongsbelleza.blogspot.com/
  Love,

  YanıtlaSil
 2. Itiraf edeyim ben hic okumadim cünkü yurtdisindayim ve yayinlarimizi ancak Türkiyeye geldikce 5-6 sen de bir takip edebiliyorum satin aldigim kitaplardan.Lakin yazinizla vardigim kanaat su ki:yky siir yilligi aldigi cogunlula aldigi olumsuz tepkiye ragmen zamanimizin sairlerine kendilerini ifade imkani saglayan bir platformdu.Hersey her zaman kötü gidecek degildi ya.Bence son sayisi olmasina yazik olmus. Konuya deginmeniz faydali olmus .Saygilarimla

  YanıtlaSil
 3. nerdeyse hergüne bir şair düşüyor. ne iş yapar ki bu şairler, bu kadar yoksulluk ve adaletsizlik varken. keyif verici:)
  ismet

  YanıtlaSil
 4. Arkadaşım merhaba!
  Ben parti içinde ne kadar olmuştur!
  Seni görmek için gitti!
  Ben her şeyin iyi olduğunu görürsünüz!

  YanıtlaSil