6 Eylül 2016 Salı

Rahat Söyleyiş ve Betimleyici Anlatım: Kıyamete Son 99 Gün / Şeyma Ecer            Uzun bir aradır kitap okuyamıyorum. Ygs telaşı ve test çözme beni baya bir yoruyor. Bende bu arada çerezlik bir kitap okumayı seçtim. Elimdeki kitaba çerezlik bir kitap diyorum çünkü kısa bir sürede bitirilebilecek bir kitap. Benim zamanım olmadığı için geç okudum ama siz hemen bitirebilirsiniz. 

            Kitabın konusundan bahsedecek olursak; kitabın ilginç bir konusu var. Kitap geleceği anlatıyor.  Kitaptaki olaylar 2029 yılında geçiyor. Dünya 'ya bir haber yayılır. Bu haberde;  kıyametin kopmasına doksan dokuz gün kaldığı kesinleşiyor. 

            Ve bu durumda insanların ne yaptığı veya ne yapacaklarını doksan dokuz güne kadar her gününü anlatıyor. Kitabın konusunu ilk okuduğumda bir ara gündem de olan hatta bununla ilgili bir film yapılan 21 aralık olayı ilk aklıma gelenlerdendi. 

            Kitapta öncelikle bir olay kavramı var. Olaylar bir döngü ile gelişiyor. Ama olaylardan çok kitapta karakterin duyguları ön planda. Kitaptaki diyaloglar kısa kısa genelde. Diyaloglar arasına bir söyleyiş biçimi veya o zaman ne yaptığından bahsetmiyor. 

            Kitap bir günlük şeklinde. Her günün konu aldığı için gün içinde ne yaptığından bahsediyor. Bir de kitabı okuduğumuz zaman yazarın şiire nasıl aşık olduğunu hissedeceğiz. Yazar her günün sonunda Allah'ın doksan dokuz isimleri ile ilgili şiirler kitapta yer alıyor. Her güne bir şiir. Bu şiir genelde o ismin anlamı ile ilgili şiirler. Bu şiirler ayriyeten ilahi niteliği de taşıyor.

            Anlatım olarak yazarın dili biraz tuhaf geldi. Ama bu tuhaflığa ilk başta önyargı ile başlasam da sonrada hoş bir dili olduğunu gördüm. Zaman zaman rahat bir anlatımı varken zaman zaman da betimleyici bir tarafı var. Bazı kitaplardan alıntılar mevcut.

                          
                  Fotoğraflar ve Yorum:
                       Şeyma Ecer
              (instagram / gdseymaecer)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder